сряда, 13 май 2009 г.

Зазимяване на басейна

Зазимяването на басейна изисква познания за химичните процеси, които се извършват в него, както и за показателите за качествата на водата. Ако не сте сигурни, че можете да го направите сами, най добре е да се посъветвате със специалист.

След приключване на активния сезон е необходимо да се продължи програмата за поддържане на водата в басейна до падането на температурата под 15 градуса. В този момент басейнът трябва да бъде зазимен. Необходимо е да бъде извършено следното:

1. Почистете стените на басейна с четка. Дъното на басейна трябва да бъде добре почистено с помощта на подочистачка като преди да направите това можете да използвате коагулант за да уедрите дребните частици намиращи се във водата, които иначе ще останат там. Дозировката на коагуланта е 100 мл на 10 куб. м вода. Можете да превключите крана на филтъра така, че водата от подочистачката да отива направо в канализацията.
2. Източете басейна до ниво под дъното на скимерите, като предпазна мярка срещу леда, след което затворете крана за скимерите и оставете крана за сифона отворен. В никакъв случай не източвайте басейна нацяло. Пуснете в басейна пластмасови бутилки, в които е сложено известно количество пясък или вода, но така че да не потъват. Бутилките трябва да са достатъчно за да поемат разширението при образуване на леда. За да не се съберат всички бутилки в единия край на басейна е добре да ги завържете за стените на басейна.
3. Коригирайте общата алкалност на водата в границите 80-120 мг/л (ppm):
- За намаляне на общата алкалност с 10 мг/л (ppm) разтваряме 180 г препарат рН- на 10 куб.м вода в кофа с вода (съотношение вода:рН- не по силно от 8:1) и го изсипваме в дълбоката част на басейна при спряла помпа. Не прибавяйте повече от 300 г препарат рН- на 10 куб. м вода при всяко отделно третиране.
- За увеличаване на общата алкалност с 10 мг/л (ppm) разтваряме 160 г препарат за повишаване на алкалността на 10 куб.м вода в кофа с вода и го разсипваме равномерно покрай стените на басейна. Не прибавяйте повече от 300 г от препарата за повишаване на алкалността на 10 куб.м вода при всяко отделно третиране.
4. Коригирайте рН на водата в границите 7,2-7,6:
- За намаляне на рН с 0,1 разтваряме 80 г препарат рН- на 10 куб.м вода в кофа с вода и го разсипваме равномерно покрай стените на басейна. Не прибавяйте повече от 300 г препарат рН- на 10 куб.м вода при всяко отделно третиране.
- За повишаване на рН с 0,1 разтваряме 80 г препарат рН+ на 10 куб.м вода в кофа с вода и го разсипваме равномерно покрай стените на басейна. Не прибавяйте повече от 300 г препарат рН+ на 10 куб.м при всяко отделно третиране.
5. Извършете ударно третиране с 200 г препарат Дихлор или Трихлор на 10 куб.м вода. Нивото на свободния хлор трябва да се повиши до 6 - 10 мг/л (ppm).
6. Разпръснете 300 мл Алгецид на 10 куб.м вода равномерно по водната повърхност. По възможност три месеца по-късно изсипете още 150 мл Алгецид на 10 куб.м вода.
7. Филтриращата система е необходимо да работи в продължение на 6 до 8 часа за да се разтворят равномерно препаратите.
8. На следващия ден след Обратна Промивка на пясъчния филтъра в него се изсипва разтвор на Препарат за почистване на филтър. Филтриращата инсталация не работи в продължение на 8-10 часа. След това е необходимо същата да бъде включена на режим “Обратна Промивка”.
9. След като водата е циркулирала достатъчно дълго време за да се разтворят препаратите, можете да източите водата от от помпата, филътра и нагревателя. Те би следвало да имат по дъното отвори за източване на водата.
10. Ако имате зимно покривало е добре да го сложите за да не влизат листа и други предмети във водата.

Рано на пролет - някъде към края на Февруари или Март, с увеличаването на продължителността на деня, времето се затопля, поради което трябва да наглеждате състоянието на водата. Тъй като количеството на алгецида започва да намалява, може да се наложи да пуснете помпата и да добавите малко хлор или алгецид, което ще е достатъчно за времето докато сте готови да пуснете басейна в експлоатация.
viteh.com

Още...

Как да поддържам водата в моя басейн кристално чиста?

Важна част от поддръжката и грижата за Вашия басейн или хидромасажна вана е да придобиете представа за химичните процеси протичащи във водата при използването им. Познания за различните фактори като например рН, Обща Алкалност и Калциева твърдост, и тяхното отражение върху водата и оборудването ще Ви спести много време, средства и неприятности. Знаейки повече за тези процеси ще можете да постигнете балансирана вода в басейна или ваната още от самото начало, което е необходимо условие за по-икономично и навременно използване на препаратите вместо използване на големи количества препарати за да се оправи предишна небрежност. Сега нека да видим кой е НАЙ-ВАЖНИЯ фактор контролиращ баланса на водата във Вашия басейн или вана.
Как рН се отразява върху химичните процеси във водата

Най-просто казано, рН е измерител на относителната киселинност или основност на водата. Идеалните нива на рН за водата в басейните и хидромасажните вани е между 7.2 и 7.8. Препоръчва се да се измерва всеки ден като това може да се прави със всеки комплект за измерване на показателите на водата. Ниво на рН над 7.8 е причина за мътна вода, образуване на петна по стените, отлагане на варовик, проблеми с филтрацията и намалена ефективност на хлора. Това означава, че можете да спестите пари от по-малко добавяне на хлорни препарати, като поддържате нивото на рН в подходящите граници. Ако рН падне под 7.2, това ще доведе до корозия на металните тръби, разяждане на циментовите фуги и повърхности, бърза загуба на свободния хлор и възможни възпаления или сърбежи у ползващите басейна или ваната. За да поддържате идеално нивото на рН във водата, използвайте рН+, когато нивото падне под 7.2 и рН- когато нивото се покачи над 7.8.

Към началото Към началото
Обща алкалност - Какво значение има за водата

Общата алкалност е мярка за способността на водата да се съпротивлява на промени в рН. Алкалността не трябва да се проверява толкова често колкото рН. Добро ниво на Общата Алкалност ще напарави поддръжката на рН мнго по-леснa. Подходящия обхват на Общата Алкалност за водата в басейни и хидромасажни вани е между 75 и 120 мг/л. Висока Обща Алкалност (над 120 мг/л) ще накара рН на водата бавно да се покачва и да не се поддава на коригиране. Ниска Обща Алкалност (под 75 мг/лl) кара рН на водата рязко да се променя от една крайност в друга, което прави поддържането му на подходящо ниво много трудно. Идеалното ниво на Общата Алкалност (между 75 и 120 мг/л) може да се постигне чрез добавяне на Увеличител на Общата Алкалност ако тя е под 75 мг/л и рН- ако Oбщата Алкалност е над 120 мг/л. Тестът за Общата Алкалност трябва да се прави веднъж седмично или по-често при нужда.

Към началото Към началото
Калциевата Твърдост и как тя се отразява на баланса на водата

Калциевата твърдост е количеството Калциеви соли разтворени във водата. Идеалното ниво на Калциевата Твърдост е между 200 и 400 мг/л. Калциева твърдост над 500 мг/л (висока Калциева твърдост) може да е причина за утаяване на калция, което пък ще е причина за мътна вода или образуване на варовик. Ниска Калциева Твърдост (под 100 мг/л) може да е причина за корозия. Ниска Калциева Твърдост може да бъде коригирана чрез добавяне на Увеличител на Твърдостта. Ако се налага намаляне на нивото на Калцивеата Твърдост, единствения начин е да се замени част от водата с прясна с по-ниска естествена Калциева Твърдост. Тестът за Калциевата Твърдост трябва да се прави при пълнене на басейна или ваната или веднъж на два - три месеца.

Към началото Към началото
Шоково третиране и Общо Разтворени Частици

Шоковото третиране с хлорни препарати или такива не съдържащи хлор изгаря образуваните във водата хлорамини. Позната още под името супер-хлориране, тази техника се използва за справяне с проблеми като мътна вода, кожни и очни възпаления и неприятна миризма. Тези признаци обикновено са в резултат на наличието на хлорамини. Шоковото третиране трябва да се прави поне веднъж седмично.

Общо Разтворените Частици (ОРЧ) са важни по една причина. Колкото по-високо е нивото на ОРЧ, толково по-неефективно е действието на добавените препарати за третиране на водата. Това ниво трябва да се следи чрез сравнение между водата в басейна/ваната и водата използвана за пълнене. В идеалния случай нивото на ОРЧ не трябва да е по-високо с повече от 1000 мг/л от нивото на водата използвана за пълнене, до максимална абсолютна стойност от не повече от 3000 мг/л без значение колко е нивото на ОРЧ на водата за пълнене. Признаци подсказващи за високо ниво на ОРЧ са вода със солен привкус или мътна вода. Ако мислите, че нивото на ОРЧ е твърде високо, свържете се с техник-специалист, който да го измери. Ако се наложи намаляне на ОРЧ, това се прави чрез подменяне на част от водата с прясна. В някои басейни/вани може да се поддържа задоволително ниво на ОРЧ чрез редовна обратна промивка на филтъра.

Към началото Към началото
Дезинфекция на водата във Вашия басейн или вана

Уверете се, че нивата на всички описани дотук показатели са в приемливите граници за да можете да дезинфекцирате водата във Вашия басейн или вана с по-малко главоболия и количество хлор от когато и да е било преди. Дезинфекцията е важен елемент от всяка програма за третиране на водата. За целта се използва Стабилизиран Хлор, който дезинфекцира чрез освобождаване на свободен хлор във водата, който пък от своя страна унищожава бактериите и другите микроорганизми, както и водораслите и органични вещества, намиращи се във водата. Тъй като условията във водата се променят бързо, много е важно да се измерва нивото на свободния хлора всеки ден. То трябва да е между 1.5 и 3 мг/л.

Към началото Към началото
Предпазване на хлора от слънчевите лъчи

В началото на всеки сезон може да се наложи добавянето на Стабилизатор на хлора. Слънчевите лъчи могат бързо да унищожат свободния хлор в басейните и хидромасажните вани намиращи се на открито ако не се "стабилизира" водата в тях. Стабилизаторът ще предпази хлора от бързо разграждане под действие на слънчевите лъчи. По същество, той ще направи така, че хлорът, който сте си купили да продължи да действа по-дълго, което ще Ви спести средства в дългосрочен план.
viteh.com

Още...

Не мога да реша какъв да бъде дизайна на басейна. Има ли примерни модели?

Какво трябва да имам предвид преди да разгледам примерните дизайни. - Басейнът е значителна инвестиция. Много неща трябва да се обмислят преди да изберете точния дизайн. Също както при всяка инвестиция е добре да разполагате с по-подробна информация. Потърсете в Интернет, попитайте Ваши приятели и семейството си какво при басейните им харесва и какво не. Огледайте и двора си за идеи от какво има нужда там. Проектантите на ВИТЕХ ЕООД са специалисти и важна част от тяхната работа е да Ви помогнат да планирате басейн, който би бил най-подходящия за Вас.

Как аз и моето семейство ще използваме новия басейн? - Съберете цялото семейство и обсъдете как всеки смята да използва басейна днес и за в бъдеще. Имате ли планове за много игри и развлечения? Важно ли е да има възможност за плуване и физическа активност? Някои от отговорите могат да Ви изненадат. Запишете ги и ги запазете като се връщате към тях от време на време.
Колко голям да бъде басейна? - Донякъде строенето на басейн е като строенето на къща. Например, Вие вероятно не бихте си купили малка къща ако имате голямао семейство. Бихте се спрели на къща, в която има много място. От друга страна, ако това е първата ви покупка на собствено жилище, бюджетът може да е решаващ. Същото се отнася и за басейните. Помислете за нуждите на Вашето семейство и бъдете реалисти по отношение на бюджета, който имате на разположение. С малко предварително планиране и с помощта на нашите специалисти проектанти, ще имате басейн, който с години ще бъде източник на удовлетворение.

Има ли готови басейни, които мога да разгледам? - Разбира се. Имаме построени красиви басейни, които можете да видите. Някои от нашите клиенти са готови да отворят вратите на къщите си за да можем да Ви покажем някои от дизайните, които сме създали. Опитваме се да уловим красотата на басейните със снимки, но много често това, което наистина помага е да се види всичко на живо. Попитайте някой от нашите представители за възможен ден и час, в който ще можете да се запознаете с построеното от нас.

Как да определя дизайна и местопложението на моя басейн? - Има много неща, които трябва да обмислите при избора на местопложение на басейна. Помислете за целия изглед на имота и си отговорете на следните въпроси. Къде ще седя, когато гледам към басейна? Коя гледка е важна за мен, когато гледам към басейна през прозореца на къщата? Къде изгрява и залязва слънцето? Как новото или вече съществуващо оформление на дворното място ще се съчетае с новия басейн? Има ли определено място за барбекю и ядене в общия план? Има ли нужда от допълнително място за шезлонги за слънчеви бани. Запишете си отговорите на тези въпроси. Представител на ВИТЕХ ЕООД ще Ви посети и ще направи необходимите замервания на дворното Ви място като ще имате възможност да обсъдите всичко, което представлява интерес за Вас до най-малката подробност. Моля имайте предвид, че понякога надземни и подземни комуникации са решаващи при определянето на местоположението, но това зависи от конкретната ситуация.

Каква да е формата на басейна? - Знаете ли, че през 50-те години най-популярната форма за басейн е била правоъгълната? Днес формата на басейна е ограничена само от Вашето въображение. Можем да изпълним всяка форма и големина басейн, която можете да си представите. Това е една от причините, която прави притежанието на изпълнен от ВИТЕХ ЕООД басейн толкова специално, можем да направим Вашия басейн единствено по рода си отражение на Вашето въображение. Картинката по-долу показва широко разпространени форми на басейни, ако все пак искате да се запознаете с примерни форми.
viteh.com

Още...

Преди да започнете

Ако все още не сте решили какъв да бъде Вашият басейн, следната информация може да Ви помогне да направите разумен избор:

* Добре проектиран и поддържан басейн може да се превърне в основно място за отмора, игри и дори спорт, в място където се събират роднини и приятели или просто в притегателна точка в летните горещини. Помислете за това кой и с какви цели ще използва басейна, ще има ли деца, които ще го ползват и ако има колко големи ще са те. От отговорите на тези въпроси ще зависи формата и дълбочината на басейна. Например, ако ползвате басейна предимно за игри е добре максималната му дълбочина да бъде до 1.60 м (басейн с еднаква дълбочина от 1.20 м би бил идеален за целта). Ако пък ще има деца, ползващи басейна, трябва да се предвиди или специална, по плитка секция за тях или по-добре разграничена плитка част. При първата си среща с нас, ще Ви бъдем максимално полезни ако предварително сте обмислили тези въпроси.

* Басейн, умело съчетан с останалата част от дворното място увеличава стойноста на имота. Не е целесъобразно да монтирате евтин басейн от стъклопласт до къща струваща 100 000 евро. Професионалния дизайн и изпълнение на басейна и обстановката около него придават завършен вид на всяко дворно място.

* Обмислете какъв да бъде бъджета за построяването на басейна - каква максимална сума сте готови да заделите за изпълнението му и за оформяне на пространството около него. Така няма да се окажете в положението с наполвина завършен обект, който вместо да Ви доставя удоволствие ще Ви причинява неудобство. Също така, предварително определена сума ще бъде полезна, тъй като ще можем да Ви предложим най-добрите варианти за определения от Вас бюджет.
viteh.com

Още...

Защо да имам басейн в двора си?

Независимо дали това е дълго планирана идея или нещо, което Ви е хрумнало наскоро, причините да построите басейн в двора си могат да са безброй...

* Да намерите убежище в летните горещини
* Да имате удобно място за организиране на партита, забавления или просто да сте "нещо повече"
* Ходенето на обществен басейн не Ви е по вкуса
* Здравословен начин на живот и физическа активност у дома, вместо в задушната обстановка на залата за упражнения
* Почивка, релаксация и излежаване

Фамилни ваканции у дома!

* Барбекю за вечеря, даже и когато навън е горещо
* Място за събиране на семейството на открито
* Игри в басейна и много вълнуващи забавления със семейството

Други причини...

* Ние строим басейни, по Вашия бюджет - малък или голям
* Нашият екип е най-добрият в строителството на басейни по индивидуална поръчка
* Използваме само най-надеждните и издържливи продукти
* Ние сме винаги на разположение да отговорим на въпросите Ви или да Ви помогнем при нужда
* Работим бързо и точно! При нас няма чакане, неотговорени телефонни позвънявания или пропуснати срещи
* Строили сме всичко! От природни, тихи кътчета до модерни забележителности.
* Нашите клиенти са доволни от нас

След завършване на обекта ще се свържем с Вас за да сме сигурни, че сте доволни!
viteh.com

Още...

вторник, 12 май 2009 г.

Басейнът

Лятото е пред нас и сега е момента да помислите за басейн, в случай че разполагате с подходящо място и пари. Дори и собствениците на малки семейни хотели гледат на басейна като необходимост, която създава комфорт на посетителите.

Според конструкцията си басейните могат да се разделят на два основни вида: сглобяеми и стационарни.
Сглобяеми са тези басейни, които могат да се променят. Всички сглобяеми басейни се използват предимно в домове или в малки хотели. Конструкцията им се състои от стена от неръждаема ламарина с PVC - покритие, бордове от неръждаем метален профил с PVC покритие и облицовка от PVC - фолио.
Могат да бъдат поставени на повърхността или вкопани в земята. При първия вариант сглобяването и разглобяването отнемат не повече от час. При втория – около ден. При монтаж с вкопаване в земята е необходимо да се оформи изкоп със съответните размери и дълбочина. На дъното му се излива гладка равна плоча от бетон с лека армировка. За разполагането на филтърната инсталация трябва да се оформи малка шахта със съответните размери, според модела. След монтирането се прави обратна засипка със слаб земновлажен бетон.
При правилна експлоатация сглобяемият басейн може да служи дълго време. В райони с много твърда вода обаче, при лоша поддръжка, е възможно върху фолиото да се отложат налепи, които с течение на годините да влошат външния вид на облицовката. Повреди могат да настъпят и вследствие на силни природни стихии. Тогава може да се наложи подмяна на облицовката от фолио на басейните. На пазара се предлагат резервните фолиа, предварително скроени и готови за монтаж за всеки конкретен тип сглобяем басейн.
Желателно е да се използва и покривало. То е изработено от специална тъкан от лентички полиетилен и има мрежеста структура. По този начин се осигурява здравина и частична пропускливост на въздух и вода, което предпазва покривалото от претоварване. Този тип покривала са подходящи за басейни, които са надземни или частично вкопани.
Стационарните басейни са най-здравите и дълговечни басейни. По правило са с железобетонна конструкция върху фундамент, в предварително избрана форма. Могат да бъдат с различна дълбочина и размери. С такива басейни са оборудвани плувните комплекси и големите хотели.
Състоят се от чаша и фундамент от железобетон. Чашата се отлива монолитно, като в стените и дъното се поставя армировка за по-голяма здравина (диаметър 12 – 13мм). Вътрешната повърхност е с хидроизолационно покритие. Работата по построяването на такъв басейн е продъжителна. Ако се спазват всички технологии, строителството може да отнеме до 3 – 4 месеца. Затова пък басейнът ще е в експлоатация минимум 50 години. Стационарните басейни са най-подходящи за обществено ползване (тежестта на такова съоръжение може да издържи само масивна железобетонна конструкция). За такъв басейн са нужни постоянни грижи, трява да се чисти поне веднъж в месеца и да се следи състоянието на водата (за това ще стане дума по-долу). А приблизително през пет години е необходимо да се прави козметичен ремонт (например – обновяване на покритието).
При построяването на такъв басейн може да проявите и своите творчески способности. Искате басейна ви да бъде с форма на цвете, звезда или многоъгълник? Изложете своите виждания пред строителя и той ще Ви каже – възможно ли е или не. По правило стационарният басейн подхожда на тези, които са търпеливи и малко консервативни, ценят красивото, здравината и дълготрайността.
Построяване на стационарен басейн
Най-напред трябва да се определи подходящо място за басейна. Изборът се прави спрямо наличието на подпочвени води. Ако на дълбочина 0,5-1м вече се появява вода, строителство на басейн не се препоръчва. Басейнът може да се построи не в къщата, а в така нареченото независимо помещение – просто казано пристройка. Тя може да бъде построена специално за басейна, тоест с отделно фундиране.
Но има и друг вариант. Може да бъде разглобен пода в избраното помещение и да се направи удълбочаване на фундаментите. Но този способ е нежелателен, защото при разбиването и копаенето на ямата могат да се образуват пукнатини. А при плитки подпочвени води може да се подкопае и фундамента. Важно е и да няма допир между стените на чашата и тези на къщата: теглото дори на малък басейн (2 x3 x1,5м) е около 10 тона. Подложени на натиска на водата, стените могат да се напукат. Затова между стените на къщата и тялото на басейна трябва да се оставят празнини, които се запълват с пясък или пенопласт.
Следва най-отговорният етап – изливане на бетонната чаша на басейна. Най-добре е ако бетонът е с повишена водопропускливост. Този бетон има структура с по-малко пори от обикновения и ще поема по-малко вода. Важно е и мястото на всички отвори в чашата (тръби, ръкохватки, стълби, осветление и т.н.) да бъдат уточнени предварително, за да не се налага последващо пробиване.
Оригинална технология за строителство на стационарни басейни е сглобяването му от блокове с последваща хидроизолация. В по-малката част може да бъде басейнът за сауната.
Бетонът се излива в готовата форма с вече положена арматура и изпълнен фундамент. Важно е чашата да се излива наведнъж, а не на етапи. Басейн, излят на няколко етапа, се счита за ненадежден. Преди втвърдявянето на бетона е необходимо да се изкарат въздушните мехурчета извън него. Това се прави със специални вибратори за бетон.
Съхненето на чашата продължава месец, като през определено време е нужно да се полива с вода, за да не се напука. Повърхността трябва да се получи гладка, без видими изпъкналости или хлътвания.
Но може да се постъпи и по по-прост начин. Някои фирми, по желание на клиента, използват кесони – метални пластини за оформяне на чашата: едната ляга непосредствено на почвата, а другата служи за вътрешна повърхност на чашата. В пространството между двете се излива бетон за по-голяма здравина. Този способ е по-евтин, но чашата се получава със шевове. Впоследствие те се заварявят и херметизират, но проблемът с течовеве остава – могат да се случат в неподходящ момент. Специалистите потвърждават, че засега не е измислено нищо по-добро от монолитната бетонна конструкция. Особено внимание трябва да се обърне на разположението на електроинсталацията около басейна. За по-голяма безопасност стените на помещението могат да се облицоват с водо- и влагонепропускливи материали: плочи, PVC - фолио или стъклена мозайка.
Покрития на стационарните басейни
След като чашата е отлята, стените й дъното и трябва да бъдат измазани. Замазката не винаги прилепва оптимално и понякога е възможно да се отлепи. Това няма да се случи, ако използвате специални водоустойчиви състави.
След това повърхността се покрива с хидроизолационен слой – специален материал с водоотблъскваща способност. За вътрешната повърхност на бетонната чаша се препоръчва обмазващ хидроизолационен материал. Нанася се с четка върху бетонната или вече измазана повърхност. Третият слой е специално лепило. За добри лепила се приемат тези с латексна добавка. Важно е разстоянието между плочките да е по-голямо от това при облицовка на обикновена стена, а фугиращият състав да е по-еластичен. Когато басейнът се пълни, стените се огъват с няколко милиметра под натиска на водната маса. Ако лепилото и фугиращия материал са твърди, а разстоянието между плочките е малко, покритието няма да издържи и ще се покрие с микропукнатини. Съвременните фугиращи материали са с широка цветова палитра и могат да бъдат избрани според цвета на плочките или обратно – в контраст. Плочките, мозайката, PVC фолиото и специалните декоративни покрития се полагат върху окончателно изсъхнала бетонна повърхност.

Плочки
Съществуват специални порцеланови плочки за басейни. Порцелановата плочка е с по-голяма плътност от керамичната и попива много по-малко влага (коефициентът на водопоглъщане за басейнови плочки трябва да е по-малък от 3%). Обикновената плочка за бани, подове и стени е неприложима: обикновената керамика има пореста структура. А това значи че бързо ще се пропие с вода и ще стане развъдник на водорасли и микроорганизми. Освен това, порцелановата плочка се характеризира с висока огнеупорност, студоустойчивост и еластичност (възможност за огъване – не по-малко от 27мм2, иначе може да се напука при запълването с вода). Също така е лесно да се мие – повърхността й не задържа мръсотия. В басейн човек може лесно да се подхлъзне, затова е нужно да се обърне внимание и на това свойство на плочките. Трябва да се избират плочи не с гланцова, а с грапава повърхност.
Мозайката
Тя се смятя за едно от най-надеждните и износоустойчиви покрития. Съществуват два вида – стъклена и керамична. Втората прилича на плочките и поставянето й е аналогично. Стъклената мозайка е с всички необходими свойства за противопоставяне на водната стихия. Мозайката, отлята от стъкло, се приема за най-добрата – по-здрава е от карамичната и е абсолютно непромокаема. Може да се изпълни във форма на произволен орнамент или дори картина. Малките й размери (от 11 до 55 см2) позволяват да се облицоват ъгли и труднодостъпни места. И накрая, нейната износоустойчивост и плътност я правят лидер при материалите.
Първоначално както и за плочките, бетоновата повърхност се измазва и се полага хидроизолационен материал (същият като при плочките). След това се нанася лепилото с назъбена шпакла, като зъбите трябва да са с дължина 35 мм (за плочки се използва шпакла с по-дълги зъби). Работата се улеснява с така наречените матрици – хартиени или стъкловлакнести листове, върху които се залепват мозаечните квадратчета с лицевата си страна. След това листовете се притискат към повърхността с нанесеното лепило, като хартията остава отгоре. След втвърдяването на лепилото, листата се намокрят и се свалят безпроблемно. Но предупреждаваме – тази операция може да изпълни само специалист.

PVC - фолио
Това е лек материал, добър хидроизолатор, по-евтин е от плочките и мозайката. Дебелината е от 1 до 1,5мм. Обикновено се състои от четири слоя, като между втория и третия слой се слага мрежеста тъкан от полиестер или кевлар. Фолиото понася добре въздействието на ултравиолетовите лъчи и химикалите. За това покритие не се изискват специални грижи, лесно се чисти и по него не се полепят микроорганизми. Външният слой е грапав и нехлъзгав.
Повърхностите трябва да бъдат старателно шлифовани, за да не се протрие фолиото. При реконструкция на стари басейни с плочки, при които има проблеми с хидроизолацията, е възможно полагане на фолиото директно върху плочките, стига да бъдем сигурни, че те няма да се отлепят. Първо се забива така наречената крепежна полоса – метална лента с дължина 2м, ширина 5-6см, дебелина 2мм. На нея от едната страна се нанася лепило и се прикрепва фолиото. Крепежната лента се захваща за повърхността на басейна с винтове. Ако дъното на басейна има сложна форма (големи наклони, многостъпална структура), е необходимо да се направи закрепване и на дъното, за да се осигури неподвижност на фолиото. Това покритие не се залепва, а просто обхваща басейна отвътре, притиснато от водата. Под фолиото се полага геотекстил – нетъкано полиестерно платно с дебелина от 0,5 до 1см, което предпазва фолиото от повреждане и конденз. Краищата на фолиото се прилепят с горещ въздух, а след това за максимална сигурност се покриват с лепило.

Още...

Басейн от пластмаса?


До преди 10 години много малко хора в България имаха информация за това, какво представляват басейните изградени изцяло от пластмаса или по-точно от полипропилен?
Производството на тези басейни в Европа, започва преди около 15 години с цел да се посрещнат изискванията и нуждите на клиентите за по-бърз и лесен монтаж. Големи фирми като CONSTAB GmbH&Co., ROCHLING, Германия, започват да произвеждат висококачествени екстудирани полипропиленови (ПП) плочи с висока химическа устойчивост. Поради тяхната устойчивост на агресивни среди, безвредност към хранителни продукти и питейна вода, както и широкият температурен диапазон за употреба, екструдираните плочи от полипропилен започват да се влагат в производството на съдове, резервоари, вани, уреди, пречиствателни станции, плувни басейни и др. Дългият живот, високата цветова устойчивост, 100% водонепропускливост, гарантираните здравословни и хигиенни качества, както и възможността за изграждане на различни по форма, сложност и размери басейни, успя успешно в последните 10 години да наложи тази технология по света.
Какво представляват басейните от полипропилен?
1. Полипропиленово корито на басейна – 5 или 8 мм дебелина
2. Преливник
3. Решетка на преливника
4. Ребра на басейна
5. Топлоизолация на стените (екструдиран полистирен)
6. Топлоизолация на дъното (екструдиран полистирен)
7. Бетонна армирана плоча с дебелина 15-20 см
8. Бетон
9. Топлоизолация на стените (екструдиран полистирен)
10. Терен около басейна
image
Тези басейни имат изцяло изградена конструкция от полипропилен, която служи едновременно като опорна и като водоизолираща, за разлика от модулните басейните с използване на дебело фолио за хидроизолация на конструкцията. Екологично чистият материал със стабилизизатор за двойна UV защита, може да издържи на най-драстични промени на климата и да запази хидроизолационните си качества, което позволява да се изграждат закрити и открити басейни. Технологията позволява да се съобразите с архитектурните особености на вашата къща и градина. Изграждат се басейни с различна форма и размери, с външен преливник, с бордови камък (различни видове стюбели, бордови плочки), с пластмасов борд и дълбочина до 1,6 м. От материала могат да се изработят различни видове стълби - вътрешни, външни, прави, заоблени, амфитеатрални и др. Практически няма готови форми! Може да бъде реализирана всяка ваша идея!







Техническа информация
Плочите и рулоните от ПП са с дебелина на стените от 5 и 8 мм, като максималната ширина е 1,6 м, което респективно позволява да се правят басейни с дълбочина до 1,6 м. С помощта на екстудер и топловъздушни пистолети, тези плочи се заваряват една към друга при температура на екструдиране 230°С и температура на въздуха 280-330°С . Оформя се коритото на басейна, което отвън е оребрено и усилено с ребра с дебелина от 15 и 20 мм. Важна техническа подробност е че басейна трябва да се изгражда върху равна основа. По тази причина обикновено конструкцията се прави на място, където има подходящи условия и след това се транспортира до обекта.
Поддържане на басийна
ПП няма специални изисквания за поддръжка. Материалът е изключително гладък (но не се пързаля), което не позволява на водораслите да се задържат по стените на басейна. Това му свойство, също така го прави по-малко податлив на замърсявания от плажни масла и нечистотии, които се отлагат по водолинията. Този материал има способността да поддържа водата, значително по-топла отколкото в един бетонов басейн.

Технологическа последователност
Преди да започне работата по басейна, е необходимо да се огледа терена, за да се определи точно неговото местоположение, мястото за филтрационните съоръжения, прокарването на тръбите и начина за превозване и полагане. При невъзможност за транспортиране, басейнът се изгражда на място.
Строителната подготовка за вграждане се състои от изкопаване на изкоп, който е с 20 см по-широк от външния размер на басейна. Дълбочината на изкопа зависи от дълбочината и начина на вграждане.
За основа се излива бетонна армирана плоча с дебелина 15-20 см (дебелината на бетонната плоча зависи от геоложките условия на терена – каменна, пясъчна, глинеста и т.н.) След определения срок за втвърдяване, върху нея се полага екструдиран полистирен за намаляване на топлинните загуби.
В така подготвения строителен изкоп се спуска готовият басейн на който вече са монтирани всички видове дюзи, скимери, сифони, подводни осветления, уреди за насрещно течение и др. Изгражда се шахта, в която се поставят пречиствателните съоръжения на басейна. След това се свързват тръбопроводите между филтрацията, дюзите и скимерите.
Бетонирането се извършва постепенно като етапите са следните: басейна се пълни 20-30 см с вода, а след това се засипва 20-30 см отвън. На следващият ден се пълни с още 20-30 см вода и следва бетониране .... Бетона трябва да бъде леко влажен, почти сух, с концентрация на цимент 1:5. Следва оформяне на терена около басейна.
Реалният срок за изграждане на такъв тип басейн от изкопа до пълненето с вода е в рамките на 2 седмици.

http://www.leister-bg.com

Още...

About This Blog

Statistics

eXTReMe Tracker

  © Blogger templates The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP